Arašídový olej 250 ml

 
 

100% rostlinný olej bez konzervačních tátek pro výrobu potravin a kosmetických přípravků

55 Kč    
Kód produktu 55
Kategorie Rostlinné oleje
 

ARAŠÍDOVÝ OLEJ RAFINOVANÝ - 100% ROSTLINNÝ OLEJ BEZ KONZERVAČNÍCH LÁTEK

INCI: Arachis Hypogaea

Synonyma: Arachis Hypogaea (Peanut) Oil; Arachis Hypogaea Oil; Arachis Oil; Oils, Peanut; Peanut Oil; Solvent Crude Peanut Oil; Peanut Oils; Arachis Oil; Earthnut Oil; Groundnut Oil; Indigenous Peanut Oil; Katchung Oil

Arašídový olej se získává lisováním plodů rostliny Podzemnice olejná (Arachis hypogaea). Podzemnice se nejvíce pěstuje v Číně, Indii, USA a v Řecku. Arašídový olej je bledě žluté barvy, používá se v potravinářství, ve farmaceutickém průmyslu a k výrobě kosmetických výrobků.
V potravinářství se používá převážně na smažení (snáší poměrně vysoké teploty) a k výrobě stolních pokrmových tuků, tzv. arašídového másla.
Díky svému složení snižuje hladinu cholesterolu, a tím snižuje riziko kardiovaskulárních chorob. Je řazen mezi dietní oleje, a proto jej hojně využívají i modelky. Dále zlepšuje paměť, pozornost a příznivě působí při únavě.
V kosmetickém průmyslu se používá jako přísada do kosmetických přípravků. Jen velmi pomalu se vstřebává a je vhodný pro suchou kůži. Hlavní alergeny v podzemnici olejné se v průběhu zpracování nepřenášejí do arašídového oleje. Bezpečnost byla hodnocena Cosmetic Ingredient Review (CIR), který zhodnotil vědecké údaje a dospěl k závěru, že arašídový olej je bezpečný pro použití v kosmetických přípravcích. To znamená, že použití v kosmetice nepředstavuje nebezpečí pro děti (nebo dospělé) s alergií na arašídy.


Vlastnosti arašídového oleje, indikace, účinky:

Vhodný pro suchou kůži.
Pomalu se vstřebává.
Pečuje o pokožku kojenců a malých dětí.
Používá se jako masážní olej a jako součást pleťových vod.
Vhodný pro léčbu ekzémů.
Je využívaný v čínské, japonské a korejské kuchyni.
Snižuje hladinu cholesterolu a riziko kardiovaskulárních chorob.
Je dietní.

Arašídový olej obsahuje:
hlavní podíl kyselina olejová cca. 59%, kyselina linolová cca. 20%, kyselina palmitová cca. 10%.
vitaminy A, D, E, B1, B2, B5, B9, PP
triolein, biotin, selen, lecitin, fosfát, jod, kalcium, hořčík, zinek
betain, fosfolipidy, polyfenoly, fytosteroly

Fyzikální vlastnosti:
Skupenství: kapalné
Barva: bledě žlutá
Vůně / Zápach: bez zápachu
Rozpustnost ve vodě: nerozpustný
Rozpustnost v tucích (včetně specifikace oleje): rozpustný
Hustota (20°C): cca. 0,915 g/cm3

Použití:
omlazující, anti-aging a regenerační krémy a emulze; výroba mýdel; šampóny a kondicionéry; séra a zábaly na vlasy; solární kosmetika; kosmetika po opalování; pleťové masky; vlasová kosmetika proti lupům; rtěnky

Skladování:
Skladujte v řádně uzavřených obalech bez přístupu vzduchu na suchém a chladném místě do 15°C, chráňte před přímým slunečním zářením. Díky slunečnímu záření může dojít ke změně barvy.

Postup zpracování:
Nedoporučuje se pro zanícenou pokožku. Olej se může při teplotě nižší než +7 °C zakalit (při pokojové teplotě je opět čirý).

UPOZORNĚNÍ:
Žádné rostlinné oleje, ani lisované za studena bio, nevoní tak, jako klasické prodávané kosmetické výrobky, které jsou prakticky vždy doparfémované, jinak by byly neprodejné. Vůně kosmetiky je bohužel jedním z nejdůležitějších faktorů prodeje. Díky tomu vznikl dojem, že například mandlový olej voní krásně mandlemi, ale to je u čistých kvalitních kosmetických surovin vyloučeno. Rafinované rostlinné oleje v naprosté většině nevoní vůbec (součástí rafinace je zbavení oleje vonných částic), některé rostlinné oleje lisované za studena mohou mít vůni lehce připomínající odpovídající rostlinu (ale jen některé), ale nejedná se nikdy o vůni intenzivní a nedá se s vůní kosmetického výrobku vůbec srovnat. Pokud chcete, aby váš doma vyrobený kosmetický přípravek krásně voněl, musíte použít parfém nebo vonnou silici, rostlinné oleje se nepoužívají na parfemaci kosmetiky. Vonné silice jsou velice agresivní na pleť, mohou dráždit pokožku a způsobovat alergie. Vůni rostlin navíc většinou způsobuje něco jiného (například květ) než jádra, ze kterých se olej lisuje.

Na suroviny pro výrobu kosmetiky se nevztahují stejné záruční podmínky, podmínky použití, prodeje a značení jako na kosmetické výrobky.

Fotografie rostlinných olejů a kosmetických surovin jsou orientační, barvy se mohou lišit v závislosti na zobrazení monitoru nebo displaye.